Zuza w pracy

Cyfrowy nomadyzm – co to w ogóle jest?

Wyobraź sobie….

Budzisz się rano. Bez budzika. Przeciągasz się leniwie i spoglądasz przez okno na lazurowy ocean. Wstajesz i czas na śniadanie – owsianka z owocami w domu, czy omlet z warzywami w knajpie obok? Decydujesz się na jajka. Łapiesz komputer pod pachę i wychodzisz z domu. Siadasz w swojej ulubionej knajpie na brzegu plaży, pod palmą. Mają dobry internet i zajebiste omlety. Kelner przynosi świeżą, czarną kawę. Otwierasz komputer. Ponownie spoglądasz na głębię falującej wody w oddali. Dzień dobry – już jesteś w pracy!

Tak samo obudzić się, z budzikiem czy bez, leniwie czy nie, z oceanem, plażą lub miastem za oknem, możesz gdziekolwiek. Cały świat na wyciągnięcie ręki. Niesamowite co? Jak to piszę to aż mam ciarki 😀

Cyfrowi nomadzi

Na świecie znani jako „digital nomads”. Kim są cyfrowi nomadzi? To osoby pracujące zdalnie. Zarabiają pieniądze dzięki komputerowi i internetowi. To graficy, programiści, copywriterzy, nauczyciele, tłumacze, blogerzy, specjaliści od social media czy marketingowcy. Ale tutaj nie ma ograniczeń. Jakkolwiek zarabiają online i pracują zdalnie, są cyfrowymi nomadami. Niezależni od miejsca zamieszkania. Nie muszą codziennie stawiać się w biurze na określoną godzinę. Cyfrowi nomadzi najczęściej prowadzą swoje biznesy online, dzięki czemu mogą podróżować. Tydzień w Barcelonie, pół roku w Ameryce Południowej, wypad do Australii, następnie zima w Tajlandii i wakacje na Cyprze? Why not?

Cyfrowy nomadyzm to zjawisko, które jest coraz popularniejsze w Polsce.  Coraz więcej osób, szczególnie młodych, widzi w tym sposób na życie. Ja sama po cichu o tym marzę. To mój cel, do tego dążę. Chcę być cyfrowym nomadem, zdalnie prowadzić swój biznes, zarabiać pieniądze online i podróżować, podróżować, podróżować…

Cyfrowy nomadyzm to styl życia

Sama nie wiem kiedy to zakiełkowało w mojej głowie. W Tajlandii spotykaliśmy wiele ciekawych osób, które zarabiają online, dzięki czemu są totalnie wolne. Małżeństwo z bloga Śledź Nas w podróży dookoła świata. Od prawie dwóch lat w drodze! Troszkę oszczędności, a reszta to sponsorzy, artykuły na zlecenie, materiały filmowe i zdjęcia. W Bangkoku poznaliśmy Tomka Maciejewskiego – marketingowca i przedsiębiorce, który zarabia jako cyfrowy nomada – pisząc artykuły na zlecenie, prowadząc kampanie reklamowe i tworząc własne kursy online. Przyjechał do Tajlandii na spontanie, z oszczędnościami na miesiąc. I dał radę! A poznaliśmy się, bo w zeszłym roku przypadkiem trafiliśmy na konferencję „Discover Business in Thailand” organizowaną przez ASBIRO i Piotra Motyla, który prowadzi online Biznes ponad granicami i corocznie organizuje konferencję w Tajlandii o e-biznesie – Event BPG. Ostatnio wpadliśmy także na bloga Joasi Szreder – The Blond Travels. Asia jest cyfrową nomadką, mieszkała w Tajlandii w Chiang Mai. Prowadzi swoją szkołę online i uczy języków obcych.

Inspirujące prawda?

Marzenia ściętej głowy

Nie do osiągnięcia? Udaje się tylko nielicznym? Ci ludzie są, istnieją. Są realni i można ich dotknąć. Cyfrowy nomadyzm dzieje się tu i teraz. Jasne, że potrzeba ogromu pracy, samozaparcia i wiedzy eksperckiej. Jasne, że cyfrowy nomada czasem czuje się samotny, gdzieś na końcu świata, a strefy czasowe utrudniają robotę. Jasne, że godzinami trzeba patrzeć w migoczący ekran komputera i nauczyć się oddzielać życie od pracy. Jasne, że brak stabilizacji i tęsknota za najbliższymi może czasem przerażać. JASNE. Ale według mnie, ta cena za wolność i niezależność, jest niewielka.

Cyfrowy nomadyzm – blaski i cienie

O wadach i zaletach bycia cyfrowym nomadą bardzo interesująco i rzeczowo pisze włąsnie Asia z bloga The Blond Travels. A ten artykuł pięknie oddaje całość zajwiska –  Cyfrowy nomada: Jak rzucić pracę i zacząć zarabiać przez internet? Polecam też zajrzeć  na bloga The Blond Travels i poczytać inne artykuły zdalnej pracy. Ponadto Asia przez dłuższy czas mieszkała w Chiang Mai, Mecce cyforowych nomadów 🙂 Poznała to miasto bardzo dobrze, więc na Jej bloga zajrzyjcie także po super info o północy Tajlandii!

Bycie cyfrowym nomadą, to dla mnie stosunkowo nowa idea. Dopiero ją zgłębiam, ale już czuję, że to totalnie moja bajka i na bank spróbuję swój cel osiągnąć.

Cyfrowych nomadów jest więcej niż myślisz…

Na fali doświadczeń z Tajlandii, Tomek poszedł jak burza i rozwinął się w kwestii pracy zdalnej i biznesu online. Włąsnie organizuje pierwszą w Polsce konferencję dla cyfrowych nomadów – Tam Gdzie Chcę! Jak Tomek sam pisze na stronie konfy: Na Świecie osoby żyjące w ten sposób nazywa się “digital nomads”, my nie będziemy ograniczać się w żadnych pojęciach i ramach. Najważniejsza w tym wszystkim jest wolność, dlatego wszystkie prelekcje będą poświęcone temu, byś mógł zyskać jej jak najwięcej. Stworzenie stylu życia niezależnego od lokalizacji opiera się na trzech fundamentach: odpowiednie źródło dochodu, efektywność w pracy zdalnej i poukładanie wszystkiego formalnie. Każdy temat zostanie omówiony na rzeczywistych przykładach przez praktyków. „

O proszę, czyli szansa na poznanie realnych osób, które są cyfrowymi nomadami, a także podzielą się wiedzą i doświadczeniem.

Pssst – dla zainteresowanych. Konferencja organizowana przez Tomka „Tam gdzie chcę” już 23.09 w Poznaniu. Tak się składa, że tylko do 2.09 bilety są w promocji. Jeżeli zaciekawił Cię pomysł pracy zdalnej, chcesz poznasz więcej cyfrowych nomadów i posłuchać co interesującego mają do powiedzenia, jak zarabiają i dlaczego cyfrowy nomadyzm to styl życia… To why not? 🙂 Konferencja „Tam gdzie chce” – tańsze bilety.

Powiem Ci coś w sekrecie…

Ale cśśśś – obiecaj, że nikomu nie zdradzisz! Marzę o cyfrowym nomadyzmie… Po cichu wyobrażam sobie siebie w moim przytulnym, własnoręcznie odremontowanym vanie-mieszkaniu. Ja, mój komputer na kolanach, a dookoła piękny świat. Na razie to moja zajawka numer jeden. Może plany mi się zmienią, ale spróbuję przybliżyć się do tego celu choć o milimetr! 😀 Uważam, że cyfrowy nomadyzm to przyszłość.

Zainspiruj się!

Fascynujący ludzie i ciekawe spotkania rodzą nieszablonowe pomysły! myGecko, Tomek Mciejewski i The Blond Travels zapraszają na serie live na facebooku, poświęconą cyfrowemy nomadyzmowi, konferencji Tam gdzie chcę i życiu w Tajlandii. Cztery osoby na raz w jednym internecie na aż trzech fanpage? Tak, to możliwe 😀 Pierwsze spotkanie już w czwartek (31.08) o 18 czasu polskiego! Nie możemy się doczekać! Do zobaczenia jutro!

A co Ty myślisz o tym całym cyfrowym nomadyzmie?

Zuza

 

Posted in PRACA ZDALNA and tagged .