przed wylotem

5 spraw, które musisz załatwić przed wyjazdem do Tajlandii

1. WIZA

Na 30 dni wizy do Tajlandii nie potrzebujesz. Na lotnisku wbiją Ci pieczątkę do paszportu. Taką wizę on arrival można przedłużyć w urzędzie imigracyjnym o kolejne 30 dni za 1900 thb. Jeżeli chcesz w Tajlandii zostać dłużej, to polecam wyrobienie wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu na 60 dni w ambasadzie Tajlandii w Warszawie – koszt 120 złotych. Możesz wyrobić także wizę wielokrotnego wyjazdu, trzy jazdy po 60 dni (580 złotych). Wizy turystyczne przedłużysz w imigracyjnym o kolejne 30 dni.

WAŻNE INFO #1!

Jeżeli wyjedziesz z Tajlandii nawet w połowie terminu ważności wizy turystycznej, jest ona nieaktualna. Przy powrocie do Tajlandii ponownie dostaniesz pieczątkę do paszportu (30 dni) lub musisz mieć wcześniej wyrobioną naklejkę wizy turystycznej (na 60 dni). Aktualnie (zawsze to sprawdzaj, przepisy wizowe zmieniają się tu jak pory roku) przy przekraczaniu granicy drogą lądową dostaniesz DWA razy do roku 30 dni na gębę (KIEDYŚ były tylko dwa tygodnie). Samolotem nie ma problemu z otrzymaniem wizy na 30 dni więcej niż dwa razy, ale to oczywiście zależy od decyzji oficera.

WAŻNE INFO #2!

W wymaganiach na wizę on arrival (30 dni na gębę) jest zapis o konieczności posiadania przy sobie gotówki (10.000thb/osoba, 20.000thb/rodzina). To prawo nigdy nie było egzekwowane, chociaż od niedawna chodzą słuchy, że imigracyjni zaczynają to sprawdzać, gdy przekracza się granice drogą lądową. Na lotnisku raczej możesz być spokojny, że tego nie sprawdzą.

2. UBEZPIECZENIE

Znam ludzi, którzy są dumni, że pojechali na miesiąc do Azji bez ubezpieczenia. Gratuluję.

Ja używam ubezpieczenia z Planety Młodych. Razem ze sportami ekstremalnymi 130 złotych za rok. Bardzo tanio. Przeszukałam fora internetowe o Tajlandii i mam wrażenie, że większość Polaków tutaj używa także Karty Planety Młodych. Korzystałam też z tego ubezpieczenia w Tajlandii, gdy nagle rozbolał mnie ząb i mam dobre doświadczenia. Jak załatwić wizytę bezgotówkową? Przeczytaj post Planeta Młodych, tajski dentysta i dziwna amnezja.

Na co warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru ubezpieczenia?

Po pierwsze – choroby tropikalne. Czy są w pakiecie, czy ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia nawet bez zrobienia zalecanych szczepień (więcej o zdrowiu i szczepieniach znajdziesz w poście Zdrowie – szczepienia, malaria, denga) i czy zapłata odbędzie się bezgotówkowo (tajskie szpitale to droga zabawa, nawet kilkanaście tysięcy złotych za leczenie).

Po drugie – skuter. Jakie prawo jazdy jest wymagane (na pewno międzynarodowe, ale kategorii A!). Na motorze o wypadek łatwo. Czy z Twojej winy czy też nie, jakie są warunku wypłacenia odszkodowania? Pamiętaj, że według tajskiego prawa skutera nie możesz prowadzić pod wpływem alkoholu (do 0,5 promila) i musisz mieć kask. Ale mam nadzieję, że to oczywiste.

3. NOCLEG

Nie jestem fanką bookowania noclegów na cały wyjazd z góry. Nigdy tego nie praktykuję. Jedyne, co uważam za użyteczne i wygodne, to znalezienie noclegu na pierwszą noc. Dzięki temu nie musimy martwić się o spanie zaraz po przyjeździe, a i łatwiej będzie nam dojechać w konkretne miejsce wskazane taksiarzowi.

Większość lotów do Bangkoku obsługuje Warszawa. Jeżeli jesteś spoza stolicy, a chcesz spokojnie zdążyć na samolot, porządnie się wyspać i na luzie zebrać na lotnisko, to polecam znalezienie noclegu na dzień przed wylotem, jeżeli to możliwe. O ile przyjemniej jest bez stresu dzień wcześniej przyjechać do Warszawy i bez pośpiechu wybrać się na lotnisko Chopina, szczególnie gdy lot jest wcześnie rano.

Blisko lotniska, bo jedyne 20 minut drogi, na Mokotowie, znajduje się domowy Hop Hop Hostel prowadzony przez moją szeroko uśmiechniętą Ciocię Iwonkę. Ciotka jest wulkanem dobrej energii, a całe swoje serce oddaje gościom i hostelowi. Ceny są baaaardzo przystępne i miłe, a ja dla Was na hasło jestemzuza mam dodatkowy rabat -10% na nocleg w Hop Hop Hostel! Jeżeli chcesz skorzystać to skontaktuj się z Ciocią Iwoną bezpośrednio przez maila biuro@hophop.com.pl  lub numer telefonu +48 7833 62563. Ja szczerze polecam.

Jeśli chodzi o nocleg w Bangkoku, to znam także super hostel w którym często spałam, gdy spędzałam weekendy w stolicy Tajlandii. Siam Journey Guesthouse. Znajduje się tuż przy stacji metra z lotniska, samo centrum. Aktualnie managerem jest tam Polka – Aga z bloga Dziewczyna z Czewujewa. Przesympatyczne, multikulti miejsce z klimatem i dobrymi ludźmi. Aż chce się tak posiedzieć i pogadać.

A jeżeli niekoniecznie szukacie guesthousu, lub nie chcecie spać w centrum Bangkoku gdzie jest kocioł, to polecam bungalowsy na przedmieściach Bangkoku, które także wynajmuje znajomy Polak Janek. Na tym tajskim osiedlu mieszkałam kiedyś z Emilem pół roku i pięknie wspominam ten czas wśród bananowców. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem – Mieszkanie w Bangkoku.

taras mieszkania w Bangkoku

4. DOKUMENTY

Kilka wskazówek ode mnie dotyczących podróżowania, nie tylko do Tajlandii.

  • Sprawdź czy Twój paszport będzie ważny przynajmniej 6 miesięcy w przód w dniu wjazdy do Królestwa Uśmiechu.
  • W Polsce zadbaj o wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy, jeżeli w Tajlandii planujesz wypożyczyć auto lub skuter.
  • Skseruj wszystkie ważne dokumenty (paszport, wizę, polisę ubezpieczeniową), a kopie wyślij na maila do siebie i do jednego z członków rodziny czy przyjaciela. Dodatkowo, szczególnie zdjęcia paszportu i wizy zapisz w galerii na telefonie. Nie świruję, ale mi naprawdę nie raz się fota pierwszej strony paszportu przydała. A w razie kradzieży dokumentów masz jakąkolwiek podstawę do zidentyfikowania Twojej osoby.
  • Zapisz w telefonie tajskie numery alarmowe. Zdarzyło się, że byłam świadkiem wypadku na skuterze i nie chcesz być na moim miejscu i w panice przeglądać internet w poszukiwaniu numeru alarmowego. Policja turystyczna (24h, anglojęzyczna) – 1155. Pogotowie ratunkowe – 1554.
  • Zarejestruj się w polskim, państwowym systemie Odyseusz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W razie sytuacji nadzwyczajnej lub zagrożenia otrzymasz powiadomienie lub pomoc.

tajskie baty5. PIENIĄDZE

Proponuję, być choć trochę złotówek wymienić jeszcze w Polsce. Na start – taksówkę do centrum, pierwszy obiad. Do Tajlandii najczęściej zabiera się dolary, funty lub euro. Sprawdź kursu walut i wybierz najkorzystniejszą.

Zapoznaj się z ofertą Twojego banku i jeżeli to możliwe, zamów kartę dzięki której bezprowizyjnie wypłacasz z bankomatów za granicą. Polecam trzymanie części pieniędzy na koncie. Bankomaty ATM w Tajlandii zawsze pobierają prowizję od wypłat z kart zagranicznych w wysokości 200 thb. Nie unikniesz tego.

Ponadto, poinformuj swój bank o egzotycznej podróży. Znam historie Polaków, którzy wyjechali, wypłacili pierwsze pieniądze, a ich karty zostały zablokowane, ponieważ bank taką niespodziewaną transakcję w Azji uznał za podejrzaną.

I najważniejsze, dobrze zaplanuj budżet, by z lekką głową i duszą cieszyć się podróżą 🙂

W kolejnym poście z tej serii rozprawię się właśnie z budżetem, który omówię na podstawie własnego doświadczenia i wydatków w podróży.

MEGA PRZYDATNE POSTY:

Ile pieniędzy potrzebujesz na podróż do Tajlandii?
Tajska kultura – co warto wiedzieć?
10 miejsc w Tajlandii, które musisz zobaczyć.

 

Posted in PORADY.