red lotus lake

Red Lotus Lake w Udon Thani – kwiecisty raj Tajlandii

Czy chcesz odkryć w Tajlandii coś niestandardowego, niesamowitego, jeszcze nieznanego wśród zwykłych turystów? Masz ochotę zwiedzić miejsce, do którego jeżdżą Tajowie? Dzieło natury, które zapiera dech w piersiach? Powiem Ci w sekrecie – jedź do Udon Thani…!

Red Lotus Lake

Ja to piękne miejsce odkryłam przypadkiem. Przeglądałam anglojęzyczne strony o Tajlandii. Jak tylko zobaczyłam zdjęcia jeziora pełnego różowych kwiatów…. Wiedziałam, że tam pojadę. Chociaż szczerze mówiąc, byłam sceptycznie nastawiona. Byłam przekonana, że zdjęcia w internecie są podrasowane, podkolorowane i nie przedstawiają prawdziwego jeziora. Wiadomo jak to jest z fotami z atrakcji turystycznych. Naoglądasz się google grafika, potem jedziesz na miejsce i jest zonk. Myślałam, że tym razem będzie tak samo, ale jak to ja – nie uwierzę póki nie sprawdzę. Specjalnie kupiłam samolot z miesiąc wcześniej, w Udon Thani zaplanowałam tylko jedną noc. Tak naprawdę pojechałam na północ Tajlandii specjalnie nad to kwieciste jezioro….

Lotosowy cud natury

Miejsce jest magiczne. Lilie kwitną grudzień-luty, więc upewnij się, że pojedziesz nad jezioro w tym czasie. Nie jest to jeszcze zbyt znana atrakcja turystyczna, więc nie ma tłumów. Ja pojechałam zobaczyć Talay Bua Deng w lutym 2018. Wraz z moją łodzią na jeziorze było może z 7 innych. Ach, ważna sprawa, lepiej jechać jak najbardziej z rana, gdy lilie rozkwitają. Podobno cudnie przeżyć tam wschód słońca. Wiesz, co zaskoczyło mnie najbardziej? Ptaki. Jest ich tam mnóstwo. Duże małe, białe, czarne kolorowe. Szybują wysoko na niebie, niektóre brodzą na płyciźnie, a takie małe czarne polują na muszki, gdy przepływająca łódź wzburza wodę.  Osobiście uważam, że obserwowanie tych dzikich ptaków, to najfajniejsza część opływówki. Wycieczka trwa około dwóch czy trzech godzin. W trakcie jest kilka postojów na zrobienie zdjęć.

Informacje praktyczne

Dojazd do Udon Thani

Do tego miasta na północy Tajlandii można dostać się na kilka sposobów. Pociągiem z Hua Lamphong w Bangkoku – tutaj znajdziesz rozkład pociągów w Tajlandii. Nocny pociąg (jedzie koło 10 godzin), to ekstra opcja, a najtańsza trzecia klasa kosztuje zaledwie 100 batów. Więc nawet nie masz wymówki, że za daleko! Jak nie ciuchcia, to autobusy. Odjeżdżają z dworca Mo Chit przy stacji BTS Chatuchak. Koszt 300-500 batów za bilet w jedną stronę. Ja natomiast polecam kupić przelot linią lotniczą. Wtedy lecisz niecałą godzinkę, a gdy zabookujesz bilety odpowiednio wcześniej, to i cena jest fajna. Ja zapłaciłam 180 złotych Air Asia w dwie strony. Warto.

talay bua dengJak dostać się nad jezioro?

No dobra, jesteś w  Uuon Thani. Teraz jak dostać się do Red Lotus Lake / Red Lotus Sea (po tajsku – Talay Bua Deng)? Ponownie, jest kilka opcji. Najwygodniejszą, szczególnie jeżeli jesteście w grupie, jest wypożyczenie tuk tuka lub prywatnego auta. Lotosy na jeziorze znajdują się około 30 kilometrów od centrum Udon Thani. Kierowca zabiera Cię na miejsce, a następnie czeka tyle ile chcesz (wycieczka zazwyczaj zajmuje koło 3 godzin), a następnie odwozi Cię do domu. Średnia cena za całe auto czy tuk tuka to 1000-1500 batów w zależności od Twoich umiejętności targowania się. Ja zapłaciłam równiutki tysiączek.

ALE! Jeżeli jesteś fanem przygód, to do Red Lotus Lake można dojechać transportem publicznym. Autobusy i vany do miasteczka przy jeziorze odjeżdżają z dworca autobusowego. Następnie musisz dostać się z Kumphawapi do przystani na jeziorze – na google maps oznaczona jako Talay Bua Deng lub Red Lotus Lake. Wynajmujesz tuk tuka i w 10 minut jesteś.

red lotus lakeA ile to kosztuje?

Tak jak napisałam powyżej, cena transportu zależy od wybranej opcji. Waha się od 100-1000 batów za dostanie się o Udon Thani. Następnie albo wynajmujesz taksę za koło 1000 batów, albo jedziesz publicznie (ok. 200-300 batów). Nad samym jeziorem koszt wynajmu łódki to 300-500 batów. Cena numer jeden, gdy wsiadasz ze zbieraniną ludzi, cena numer dwa, gdy łódź jest prywatna i cała dla Ciebie. Ach, nocleg w Udon Thani to nie więcej niż 500 batów, za naprawdę ekstra pokój z klimką, wodą, mydełkiem, ręczniczkiem i tiwixem. Chyba o cenach jedzenia nie muszę wspominać, bo wiadomo, że można zjeść mięso z ryżem za 4 zł i jest fajnie.

red lotus lakeWersja budżetowa: max 1500 batów z noclegiem i wyżywieniem
Wersja luksusowa: koło 4000 (samolot, taksa, prywatna łódka, nocleg i dobra kolacja w kanajpie)

Wybór należy do Ciebie.

Ja polecam totalnie. Widoki są nieziemskie. Nigdy w życiu nie widziałam tyle różowego piękna na raz. A życie rzuciło mi kilka kłód pod nogi i musiałam naszarpać się ze sobą, by się tam dostać (wizyta w szpitalu i urwana śruba), dlatego tym bardziej, widok cieszył oczy i duszę, bo dopięłam swego…

O, zapraszam do obejrzenia vloga: Trafiłam do szpitala i kwiecistego raju w Udon Thani!, gdzie zobaczysz jak to jezioro wygląda w rzeczywistości. Przy okazji zrozumiesz, dlaczego dostanie się tam było dla mnie istną wojną o przetrwanie! 😀

red lotus lake

Posted in PODRÓŻE, PORADY, PRZYGODY.