Transport w Tajlandii – praktyczne porady

Wakacje w Tajlandii – brzmi cudownie prawda?

Jeżeli już wiesz: Co spakować do Tajlandii? to teraz zajmijmy się praktycznymi poradami w chwili, gdy Twoja stopa dotyka ziemi na lotnisku. Witamy w Królestwie Uśmiechu! Mieszkamy tutaj już prawie półtora roku i z miłą chęcią podzielimy się przydatnymi informacjami! Praktyczne porady podzielimy na tematyczną serię postów – dzisiaj maglujemy transport w Tajlandii.

Transport w Tajlandii

Nadziemne i podziemne kolejki

Jeżeli lądujesz na Suvarnabhumi – lotnisku międzynarodowym – to proponuję dostać się do centrum kolejką Airport Link, 45bth do centrum. BTS (nadziemna kolejka) i MRT (metro) działają w Bangkoku bardzo sprawnie i polecamy ten środek transportu by przebić się przez miasto w godzinach szczytu.

Taksówki

Taksówki w Bangkoku są tanie. Pamiętaj, by zawsze jeździć na taksimeter. Nawet jeśli kierowca próbuje targować cenę i wydaje się, że zapłacisz mniej, gdy ustalisz kwotę. Taksimeter – zawsze i wszędzie.  W turystycznych miejscach możesz mieć problem znaleźć taksówkę z taksimeter, ale w Bangkoku jest ich od groma! Podziękuj i szukaj dalej. Wsiadając do taksówki, zdaj sobie sprawę, że tutaj obowiązują trochę inne zasady. Kierowcy nie za bardzo przyda się Twoja gadka po angielsku i pokazywanie mu palcem miejsca na mapie googla. Konkretny adres? Też na nic. O ile nie jest to powszechnie znane, turystyczne miejsce, to jesteś zgubiony. Ale, znam tajny sposób, dzięki któremu podróżowanie taksami po Bangkoku staje się łatwiejsze. Wystarczy mówić po tajsku! Hehe. Nie no, żartuję. Jest inny 😀 Bangkok podzielony jest na malutkie dystrykty – coś jak podział w Warszawie na Wole, Żoliborz, Bielany, Śródmieście itd. Na mapie googla na telefonie sprawdź do jakiej dzielnicy chcesz dojechać – już będzie łatwiej. Podawaj duże punkty orientacyjne, jak świątynie, stacje metra lub obiekty turystyczne. Pamiętaj, że zawsze możesz ściągnąć Maps.me – aplikację z mapą Tajlandii, która działa offline 😉

cennik taksówki BangkokUBER i GrabTaxi

Dwie przydatne aplikacje, przez które zamówisz prywatnego kierowce w konkretne miejsce. Wyklucza to problem dogadania się skąd i dokąd – wszystko zaznaczasz sam na mapie. I może to niewiarygodne – ale wychodzi jeszcze troszkę taniej niż taksówki korporacyjne. Dzięki tym aplikacjom zamówisz także większą taksówkę na 5-6 osób.

Motorbike taxi – czyli taxi skuter

To idealna opcja „mam mało czasu i są korki w pip”. Wsiadasz z tyłu, nawet z plecakiem czy walizką – jakoś się zawsze zmieści 😀 Najpierw ustal dokąd jedziesz i za ile – i ciesz się wiatrem we włosach. I trzymaj mocno telefon, gdy będziesz nagrywał przeciskanie się pomiędzy autami w samym centrum miejskiej dżungli – nie zapomnij oddychać.

Tuk Tuk (z tajskiego Tanio Tanio)

Wcale nie tak tanio. Stety niestety atrakcja turystyczna. Czy warto się przejechać? No ba! Niezapomniane przeżycie! Ale taksa z taksimeter na bank wychodzi taniej.

Song Taew – taksówka pick up

Zazwyczaj kursują w miastach, poza Bangkokiem lub na wyspach. Dla lokalsów to koszt 10-40bth w zależności od dytansu. Nie daj się nabrać na wyższe ceny dla Farangów (z tajskiego obcych) , zawsze pytaj Tajów na pace jaka jest cena, zanim zapytasz kierowcę. Na wyspach taksiarze mają swoje, odgórnie ustalone cenniki, które są często drakońskie i za bardzo nie podlegają negocjacjom – no ale nie masz wyboru. Chyba, że wypożyczysz skuter 😉

Skuter – nasz ulubiony pojazd

Idealny na wyspy, mniejsze miejscowości. W Bangkoku? Ruch wydaje się dziwaczny, chaotyczny i przytłaczający. ALE! Naszym zdaniem, jeżeli jedziesz powoli i sygnalizujesz swoje ruchy, to powinno być okej. Prowadząc skuter najczęściej spotykaliśmy się z dużą dozą tajskiej uprzejmości. Coś na zasadzie – zatrzymajmy się wszyscy na środku skrzyżowania, coby ten wystraszony białas przejechał bezpiecznie, to wrócimy do normalności 😀 Skuter najczęściej można wypożyczyć, w zamian za pozostawiony paszport.  Wiem, że to mało komfortowe, ale takie tutaj panują zasady. Możesz ewentualnie zapytać czy mogą po prostu zrobić kopie lub zdjęcie. Ceny wahają się od 100 do 300bth za 24h. Kilka rad: Przed odjazdem z wypożyczalni, w obecności pracownika, zrób dokładne zdjęcia skutera. Dzięki temu unikniesz naciągaczy, co za stare rysy chcą odszkodowania – to się zdarza. Rada numer dwa: KASK. Zawsze ubieraj kask. Nawet jak wszyscy na wyspie jeżdżą bez i ekstra, wakacje, wiatr we włosach elo, beztroska i zabawa…. Nope. K A S K. I trochę oleju w głowie. Szanuj swoje życie 😉 PS. Pamiętaj, że ruch jest lewostronny! Szczególnie na rondzie!

Transport publiczny

Publiczny transport w Tajlandii jest nieźle zorganizowany. Jeżeli planujesz podróż z Bangkoku do różnych zakątków Tajlandii, a masz ograniczony budżet, nie
korzystasz z usług agencji turystycznych i lubisz podróżować z lokalsami, to mamy pare przydatnych info dla Ciebie.

Publiczne vany (na krótsze trasy) i autokary (na dłuższe) i te nocne i dzienne, odjeżdzają z trzech głównych terminali autobusowych w Bkk:


1. SAI TAI MAI (SOUTHERN BUS TERMINAL) – południowy terminal autobusowy (zielona kropka)
Z tego dworca odjeżdżają autobusy w kierunku południowym, czyli takie miejsca jak Hua Hin, Chumphon, Surat Thani (i stąd Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao), Phuket i dalej do Malezji.

2. MO CHIT (CHATUCHAK) – północny terminal autobusowy (niebieska kropka)
Ten dworzec obsługuje połączenia na północ i północny zachód Tajlandii, czyli Laos, Chiang Mai, Chiang Rai, prowincja Nan.

3. EKKAMAI (EASTERN BUS TERMINAL) – wschodni terminal autobusowy (czerwona kropka)
Głównymi kierunkami tego dworca są Kambodża, prowincja Trat (a stąd Koh Chang, Koh Mak, Koh Kood) i cały wschodni blok.

Przykładowe ceny biletów:
Pattaya (ok100km od Bkk) – 108bth (ok 13zł)
Phuket (ac sleeping bus) – 600bth (ok 80zł)
Trat (ok 350km od Bkk) – 236bth (ok 28zł)

Promy, speedboaty i tramwaje wodne

W trakcie wysokiego sezonu turystycznego (pi razy drzwi grudzień-luty) promy i speedboaty kursują bez problemu. Zazwyczaj od świtu do zmroku (około 18). Poza sezonem warto zorientować się, ponieważ część kursów zostaje zupełnie odwołanych lub znacząco wzrasta ich cena. Promy są zazwyczaj tańsze i płyną dłużej – ceny do około 200bth (np. prom na Koh Chang to 80bth za osobę). Speedboaty są wygodnickie ale ceny wyższe – od 300 do nawet 800bth – w zależności od miejsca i dystansu (np. z Koh Wai do portu głównego 350bth). A jeśli chodzi o Bangkok to polecamy sprawdzić trasy tramwajów wodnych. Długie, drewniane łodzie, bardzo tanie i szybkie. Idealne na uciążliwy ruch miejski.

Tajskie pociągi

Połączenia i ceny biletów polecamy sprawdzać na oficjalnej stronie thai railways. Jest kilka klas do wyboru: przedziały z kuszetkami i klimatyzacją, klasa druga to klima i miejsce siedzące. Najciekawsza jest klasa trzecia – wąskie, drewniane ławki, pootwierane okna i zazwyczaj mnóstwo ludzi, zarazem najtańsza cena (np. z Bkk do Hua Hin 250km 40bth). Ale klimat niepowtarzalny! I jeżeli spędzisz w takim pociągu kilkanaście godzin (nasz rekord to 16h z Bangkoku do Surat Thani w totalnym ścisku) to podróżowanie nabiera nowego znaczenia. Wyobraźcie sobie po takiej pociągowej przygodzie 9cio godzinny lot samolotem. Luksus, prawda? Co warto wiedzieć, w lepszych klasach z klimatyzacją, najczęściej aircon daje się mocno odczuć – jest po prostu zimno. Zabierzcie coś ciepłego! A jeżeli chcecie mieć miejsce w przedziale z kuszetką to proponujemy zarezerwować i kupić bilety wcześniej. Te miejsca najczęściej są wyprzedane już na kilka/kilkanaście dni przed odjazdem.

Autostop

W Tajlandii działa cudownie. Zazwyczaj łapaliśmy go w max 10 minut, docieraliśmy do celu bardzo szybko, najczęściej z kierowcami ciężarówek (nie zdziwcie się, gdy będą „trzymać” kierownice stopami – tak jest fajniej). Jeżeli jest ciemno, leje lub nic nie jedzie – polecamy udać się na posterunek policji. (Należy pamiętać, że policjant jest bardzo szanowanym i poważnym zawodem!). Nam mundurowi bardzo pomogli! Siedzieliśmy w cieniu, zajadając się ciastkami i popijając je zimną wodą, uśmiechaliśmy się szeroko do zdjęć, a policjant mundurze łapał stopa. Kto by się nie zatrzymał? Pierwsze złapane auto zawiozło nas calutkie 600km do samego Chiang Mai.

Tadaaaa! Oto nasze szczegółowe wskazówki dotyczące przemieszczania się w Kraju Uśmiechu. Transport w Tajlandii wydaje się chaotyczny, ale tak naprawdę działa całkiem nieźle. Mamy nadzieję, że te praktyczne porady pomogą w trakcie podróży. Powodzenia!

Zuza

Posted in PORADY, ŻYCIE W TAJLANDII and tagged , , .