Koh Kood

Ile pieniędzy potrzebujesz na podróż do Tajlandii?

Budżet na wyjazd do Tajlandii to czwarta sprawa o którą pytacie mnie w wiadomościach. Zaraz po pogodzie, szczepieniach i fajnych wyspach.

I nic dziwnego – hajs w podróży musi się zgadzać.

Dla zainteresowanych nie tylko wyjazdem, ale też życiem w Tajlandii, napisałam już dwa posty.

Pierwszy, na początku naszej przygody w Bangkoku, gdy razem z Emilem wydawaliśmy mniej: Koszty życia w Bangkoku.

Drugi, gdy zaczęliśmy pracować jako nauczyciele, a nasze dochody mocno wzrosły: Nauczycielskie koszty życia w Tajlandii.

Dzisiaj, na podstawie moich doświadczeń, rozpracuję budżet na podróż około miesięczną.

Najpierw zacznijmy od tego, że wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Tajlandia może być bardzo tania. Możesz spać w drewnianych bungalowsach na tyłach pralni, zamiast klimy brać wiatrak, a jeść jedynie z ulicznych garkuchni i nie wybierać się na zorganizowane, jednodniowe wycieczki. Możesz też spać w superanckim hotelu all inclusive, z balkonem wychodzącym na plażę i ocean, jadać europejskie lub tajskie fusion, a co dwa dni wybierać się na trekking do dżungli połączony z luksusowym pobytem w domkach nad rzeką.

Tajlandia może być wszystkim czego sobie zapragniesz.

Ja przedstawię Ci ile zazwyczaj pieniędzy wydawałam na podróże po Tajlandii na podstawie dwóch wyjazdów: z Emilem, moją mamą i 10 letnią siostrą, oraz jeden z Emilem, moją dużą siostrą i jej „narzyczonym” Mateuszem.

Koh Kood Island

Rajska plaża na Koh Kood.

1.Bilet

Szukam ich na stronie skyscanner. Zazwyczaj opłaca się go kupić w obie strony od razu. Ja to praktykuję bardzo rzadko, ale to ze względu na moją awersję do planowania dłuższego niż miesiąc tak trudnych do zmiany zobowiązań. Średnio do Polski lub Tajlandii płaciłam 1200-1600 zł w jedną stronę. Ale właśnie kupiłam bilet do Bangkoku w dwie strony na luty 2018 (tak jadę, jadę!). Qatarem, za 2200zł w dwie strony (trafiłam promocje).

To bardzo zależy, ja nie czatuję na promocje, bo najczęściej bilet kupuję na dwa tygodnie przed wylotem, wcześniej jakoś nie lubię, bo a nuż coś się zmieni? Moja siostra za bilety w obie strony zapłaciła 2100 Ukraine International. Ja leciałam też Areoflotem i Air China. Subiektywnie polecam w kolejności – Areoflot, Ukraina i Air China. Qatar ocenię w lutym 😀

Generalnie wybieram zawsze najtańszą linię i nie zastanawiam się nad komfortem przelotu, długością przesiadki czy opcją kocyka i darmowego drinka. Odkąd przeżyłam ponad 24h w podróży z Bangkoku na wyspę Koh Phangan zmieniłam swoje zdanie na temat przelotów. 10h w samolocie to luksus w porównaniu do 16h w tajskim pociągu trzeciej klasy na drewnianych ławkach, w ścisku i bez klimy. Dlatego moje oczekiwania się zmieniły i zmniejszyły liczy się cena, ale rozumiem, że Qatarem leci się o wiele przyjemniej niż tańszą linią lotniczą.

Bilet lotniczy w dwie strony – 1800-2500 zł.

2.Dokumenty

Najważniejsza jest wiza, ubezpieczenie, paszport oraz kopie dokumentów w razie W. Szczegółowe informacje znajdziesz w  poście: 5 spraw, które musisz załatwić przed wylotem do Tajlandii.

Wiza on arrival – 0 zł. / Wiza turystyczna jednowjazdowa (60 dni) – 120 zł.
Ubezpieczenie Karta Planety Młodych – 65 – 130 zł / rok.

3.Nocleg

Możesz spać w bambusowej, rozklekotanej chatce za lub w pokoju bez okna z widokiem na pralnie za 300 thb. Możesz znaleźć bungalowsy w średniej cenie 500-800 thb z wiatrakiem i częściowym widokiem na ocean, w głębi ośrodka lub perełkę przy samej plaży. Znajdziesz też wypasione, murowane domki w pierwszej linii na plaży, z klimą, ogromnymi oknami od ziemi aż po sufit, z pięknym widokiem na lazurową wodę w cenie 2000-5000 thb. Do wyboru, do koloru.

Oczywiście, na wyspach ceny są wyższe niż gdziekolwiek indziej. W Kanchanaburi w Jolly Frog spaliśmy nad rzeką za 300 thb za noc. Tajlandia naprawdę ma dla każdego coś dobrego.

Na wyspach, zazwyczaj znajduje domki za 500-600 thb (dwie osoby, wiatrak), czasem ze śniadaniem w cenie, czasem z ładnym widokiem na pięknej plaży. Jak to robię?

Po pierwsze, nigdy nie bookuje noclegów z góry. Co prawda, czasem warto to zrobić, o ile na wyspie jest planowany sylwester, festiwal Full Moon, święta Bożego Narodzenia czy długi weekend dla Tajów. Wtedy rzeczywiście może być ciężko znaleźć fajny domek w przystępnej cenie i największym problemem stają się pełne ośrodki. Tak samo jest w przypadku podróżowania z dziećmi, bo nie oszukujmy się, to ostatnie czego chcesz, włóczyć się po resortach, z kilkulatkiem za rękę, w poszukiwaniu fajnego bungalowsa dla rodziny. Domki czteroosobowe wcale nie tak łatwo znaleźć.

Mimo wszystko jestem zwolenniczką spontaniczności. Gdy już jesteś na wyspie, wysiadasz z promu i od razu podbijasz do pierwszej wypożyczalni skuterów. Bierzesz jeden i objeżdżasz wyspę w około. Po uprzednim internetowym riserczu już wiesz, jakie plaże ludzie najczęściej polecają i dlaczego. Sprawdzasz. Oglądasz. Dotykasz piasku. Wypijasz koktajl w barze. Pytasz o ceny. Kąpiesz się w oceanie. Trochę opalasz. Rozmawiasz z właścicielami. Wybierasz plażę i domki, które najbardziej Tobie odpowiadają ze względu na cenę, przyrodę, bliskość do 7eleven czy co tam sobie wymarzysz. Uwielbiam ten sposób.

Wynajem skuter 200-300 thb / 24h.
Nocleg dla dwóch osób w średnim standardzie 500-700 thb / noc.
Koh Phangan

Sandy Bay Resort, Koh Phangan, bungalows z takim widokiem za 600 thb

Koh Kood

Sand and Sea, Koh Kood, domek na prywatnej plaży za 1000 thb

Koh Phangan

Koh Phangan, JB Hut, domek za 450 thb

4.Wyżywienie

Bardzo indywidualna kwestia. Podzielę się z Wami ile my wydawaliśmy zazwyczaj na wakacjach na jedzenie.

Co, kiedy i jak jedliśmy? W knajpach zazwyczaj jedliśmy 3 razy dziennie. Klasycznie. Staraliśmy wybierać się tańsze, lokalne miejsca lub zamawialiśmy w restauracji w guesthousie w którym spaliśmy. Po dwóch latach w Tajlandii wraz z Emilem przyjęliśmy sobie podział cen, które określał nam skalę „drogości”. Tyczy się to raczej wysp, bo to tam zazwyczaj jest nieco drożej jeśli chodzi o wyżywienie. W Bangkoku jest trochę inaczej.

Przedział cen (jeden posiłek w knajpie na wyspie):

Do 100 thb – tanio.

100-160 thb – średnia półka cenowa.

Od 170 thb – posiłki w cenie, na które decydowaliśmy się raz na jakiś czas. Jeżeli knajpa była piękna, wyjątkowa, słyszeliśmy, że jest mega smaczna, zatęskniliśmy za zachodnim jedzeniem czy mieliśmy ochotę na romantyczną kolację z widokiem na ocean.

Powtarzam, to bardzo subiektywna sprawa, ale dzielę się z Wami moim doświadczeniem. Zawsze staraliśmy się jeść tajskie jedzenie, czasami kupowaliśmy owoce na śniadanie na marketach. Zdarzało się, że przejeżdżaliśmy całą wyspę w poszukiwaniu przyjemnej, tańszej knajpki i tam codziennie skuterem podjeżdżaliśmy na obiad.

Ile dziennie wydawaliśmy na jedzenie na dwie osoby? Zazwyczaj 1000, o ile świadomie zwracaliśmy uwagę na lecące banknoty. Tajlandia niby jest tania, ale tu 20 thb, tam 20 thb, wszystko takie tanie, to kupię wszystko! I Nagle 1000 batów znika 😀

Na wakacjach dużą część pieniędzy pożerał nam alkohol. O ile obiad można zjeść za 60 thb, o tyle piwo kosztuje od 80-150 thb w zależności od lokalizacji, wystroju knajpy czy standardu. I bęc! Cztery piwka, czy drinki (około 150-200 thb) i hajs płynie jak woda z kranu. Można kupić w sklepie, natomiast w bungalowsach zazwyczaj nie ma lodówki. A kto lubi pić ciepłe piwo? Na pewno nie ja!

Nam zazwyczaj wychodziło dziennie 1000-1500 thb na dwie osoby w zależności od tego czy relaksowaliśmy się przy piwku czy nie.
thai fish

Taka grillowana ryba to koszt około 200 thb.

Heineken

Czasem warto wydać więcej, by wypić piwo z takim widokiem.

5.Transport

O ile pociągi (szczególnie trzeciej klasy), vany i autobusy są całkiem tanie (za vany średnio wychodzi 1 zł / 1 km), o tyle motorówki promy warto szczegółowo zawrzeć w budżecie. Z mojego doświadczenia wynika, że to speedboaty pożerają lwią część pieniędzy przeznaczonych na transport. Ceny publicznych promów zazwyczaj nie są drogie (Koh Chang 80 thb, Koh Phangan ok. 200 thb), jednak przy kilku osobach lub zdecydowaniu się na motorówkę, która dopływa do celu zazwyczaj dwa razy szybciej, ceny znacząco rosną.

Ponadto, im mniejsza wyspa lub bardziej oddalona od lądu, tym ceny wyższe. Jednak najdroższe zdają się speedboaty które kursują pomiędzy wyspami, szczególnie w niskim sezonie. Pojechałam kiedyś z Emilem na Koh Chang w niskim sezonie i chcieliśmy dostać się na Koh Kood. Cena? 1000 thb za osobę w jedną stronę. Drogo!

Druga sytuacja. Razem z Em, moją mamą i małą siostrą, tym razem w wysokim sezonie w lutym, mieliśmy pomysł by z Koh Kood skoczyć na dwie noce na malutką i rajską Koh Wai. 700 thb w jedną stronę. Przy czterech osobach, budżet na samą motorówkę  w obie strony wyniósłby 5600 thb (około 600 zł). Szybko zrezygnowaliśmy.

Bardzo, bardzo polecam Wam przeczytać post Transport w Tajlandii – praktyczne porady. Przekazałam w nim szczegółowo całą moją wiedzę o transporcie w Tajlandii wynikającą z mojego doświadczenia. W tym poście znajdziesz WSZYSTKO.

Gdy planujesz wycieczkę przegoogluj internet, przeszukaj posty blogowe, szczególnie te po angielsku i poświęć czas na określenie budżetu na speedboaty i promy. To ważne.

6.Atrakcje

Ponownie kategoria, która mocno zależy od Twojego planu podróży. Na pewno warto w niej ująć wszelkie wstępy do parków narodowych (zazwyczaj 300 thb za osobę). Do tego wszystkie zorganizowane wycieczki. No i PAMIĄTKI!

Opływówka małych wysp połączona z łowieniem ryb i kajakami? Średnio od 1000 thb / osoba.

Całodniowy wyjazd do sanktuarium słoni Elephant Haven? 2500 thb / osoba (post – Szczęśliwe słonie – Elephant Haven Kanchanaburi).

Dwudniowa wycieczka do parku narodowego Khao Sok i jeziora Cheow Lan, z wyżywieniem, noclegiem w pływającym domku i trekkingiem z przewodnikiem po dżungli? 2500 thb / osoba (post – Park narodowy Khao Sok i jezioro Cheow Lan).

Tajski masaż? Około 300 thb.

Wstęp na Full Moon Party? 100 thb (post – Full Moon Party).

Przedstawienie Siam Niramit (kiludziesięciu artystów w pięknych strojach, dwie godziny opowieści o historii Tajlandii, słoń na scenie i sztuczny deszcz) – 1500 thb za bilet standard (warto to zobaczyć, polecam!) – strona internetowa Siam Niramit.

Widzicie, że to bardzo zależy na co macie ochotę.

W takim domku spaliśmy na jeziorze Cheow Lan w parku narodowym Khao Sok.

Elephant Haven Kanchanaburi

Masowanie słonia błotkiem w Elephant Haven Kanchanaburi.

Ile pieniędzy zazwyczaj wydaję ja?

Gdy odwiedza mnie rodzina zazwyczaj planuję podróże full wypas all inclusive i nie odmawiamy sobie niczego. Staramy się oszczędzać jedynie na noclegu, transporcie (wybieramy raczej publiczny) i raczej nie korzystamy z zorganizowanych wycieczek (wszystko planuję na własną rękę).

  • Plan: Koh Mak, Koh Kood, Bangkok (Siam Niramit Show), 15 dni, luty/marzec, 4 osoby – trzy dorosłe i jedno dziecko.
Nie uwzględniając ceny biletów łącznie wydaliśmy około 8.000 zł.
  • Plan: Bangkok, Kanchanaburi (sanktuarium słoni), samolot do Surat Thani i z powrotem, Khao Sok (dwudniowa wycieczka nad jezioro Cheow Lan), Koh Phangan (Full Moon Party), 24 dni, 4 osoby dorosłe, lipiec.
Nie uwzględniając ceny biletów łącznie wydaliśmy około 14.000 zł.

Dużo czy mało?

Ile Ty wydałaś/eś w Tajlandii?

Posted in PODRÓŻE, PORADY and tagged , .